TSMC Catat Hasil Suku Tahunan Tertinggi Didorong Permintaan AI, Menjelang Keputusan 15 Oktober

Bacaan 10 minit
TSMC Posts Record Quarterly Revenue as AI Demand Drives Sales Ahead of October 15 Results

Suku tahunan rekod membuka jalan kepada panggilan keputusan yang menjadi tumpuan

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. mencatat hasil suku ketiga sebanyak NT$1,494.243 bilion pada 2026, rekod syarikat dan peningkatan 17.62 peratus berbanding suku sebelumnya. Lonjakan itu menjadikan persidangan keputusan pada 15 Oktober sebagai tumpuan, dengan pelabur menantikan angka keuntungan, rancangan perbelanjaan dan unjuran permintaan yang berkaitan dengan platform Vera Rubin Nvidia serta pemproses telefon pintar canggih.

Kandungan
  1. Suku tahunan rekod membuka jalan kepada panggilan keputusan yang menjadi tumpuan
  2. Penurunan September tidak memadamkan lonjakan tahunannya
  3. Sejauh mana hasil mengatasi jangkaan?
  4. Cip AI dan pesanan telefon pintar menyokong campuran jualan
  5. Unjuran suku keempat meningkat, dengan julat berbeza
  6. Keuntungan dan margin masih belum didedahkan
  7. Unjuran perbelanjaan melangkaui rancangan tahun ini
  8. Teknologi, pembungkusan dan harga turut menjadi agenda keputusan
  9. Tarikh yang menentukan kemas kini seterusnya
  10. Perkara Utama

Jualan September mencecah NT$511.86 bilion, meningkat 54.6 peratus berbanding September 2025, menurut laporan hasil September syarikat yang dikeluarkan di Hsinchu pada 8 Oktober. Hasil bagi tempoh Januari hingga September berjumlah NT$3,898.73 bilion, meningkat 41.1 peratus daripada tempoh yang sama pada 2025.

Perbezaan antara rekod-rekod itu penting. September merupakan September paling kukuh TSMC, tetapi bukan bulan dengan hasil tertinggi dalam sejarahnya. Jualan susut 0.6 peratus berbanding rekod Ogos, kira-kira NT$514.81 bilion. Maka, rekod bagi suku penuh itu mencerminkan kekuatan berterusan sepanjang tempoh berkenaan, meskipun berlaku sedikit penurunan bulanan.

Permintaan cip kecerdasan buatan dan pengeluar telefon pintar yang menyediakan inventori menjelang pelancaran produk baharu dikenal pasti sebagai pemacu utama. TSMC mengeluarkan cip untuk pelanggan termasuk Nvidia, Apple dan Advanced Micro Devices, sekali gus meletakkannya di persimpangan perbelanjaan bagi pengkomputeran AI dan kitaran tahunan produk telefon pintar.

Pendedahan bulanan itu mengesahkan angka jualan, bukan keuntungan suku tersebut. Sama ada hasil tambahan itu diterjemahkan kepada margin lebih kukuh, serta jumlah perbelanjaan yang diperlukan untuk memenuhi pesanan akan datang, merupakan persoalan yang akan dijawab dalam keputusan kewangan kelak.

Penurunan September tidak memadamkan lonjakan tahunannya

Hasil September kira-kira NT$2.95 bilion lebih rendah berbanding Ogos, berdasarkan angka bulanan yang dibundarkan. Penurunan kecil itu berbeza dengan peningkatan 54.6 peratus berbanding setahun lalu. Perbandingan berturutan dan tahunan menceritakan kisah berbeza: jualan mereda selepas Ogos yang luar biasa, namun kekal jauh lebih tinggi berbanding September 2025.

Iklan

Angka yang dilaporkan dengan lebih tepat meletakkan hasil September pada NT$511.857 bilion dan hasil Ogos pada NT$514.806 bilion. Angka ini selaras dengan jumlah rasmi September yang dibundarkan kepada NT$511.86 bilion dan jumlah Ogos yang dilaporkan sebanyak NT$514.81 bilion. Begitu juga, angka lebih tepat bagi Januari hingga September, iaitu NT$3,898.727 bilion, dibundarkan kepada NT$3,898.73 bilion seperti yang dilaporkan syarikat.

Laporan menyifatkan hasil September sebagai jumlah hasil bulanan kedua tertinggi dalam sejarah TSMC. Gambaran itu selaras dengan rekod bagi bulan September. Menyebutnya sebagai rekod bulanan keseluruhan adalah tidak tepat kerana hasil Ogos lebih tinggi.

Kenyataan rasmi menetapkan kadar pertumbuhan tahunan 54.6 peratus bagi September. Walaupun satu laporan turut mengaitkan kadar yang hampir sama dengan suku ketiga, pengumuman bulanan itu tidak mengesahkan perbandingan tahunan bagi suku tersebut. Angka pertumbuhan suku tahunan yang disahkan dalam laporan ialah 17.62 peratus berbanding suku kedua.

Sejauh mana hasil mengatasi jangkaan?

Jumlah suku ketiga mengatasi anggaran LSEG SmartEstimate sebanyak NT$1.46 trilion, yang dihimpunkan daripada 19 penganalisis. Berdasarkan angka hasil suku tahunan yang lebih tepat, perbezaannya kira-kira NT$34.24 bilion, atau 2.3 peratus. Hasil suku kedua dilaporkan sekitar NT$1.27 trilion, dengan angka yang dibundarkan selaras dengan kenaikan berturutan yang dilaporkan, kira-kira 17 hingga 18 peratus.

Unjuran TSMC pada Julai meletakkan hasil suku ketiga antara US$44.6 bilion hingga US$45.8 bilion, dengan andaian kadar pertukaran NT$32 bagi setiap US$1. Penukaran NT$1,494.243 bilion pada kadar itu memberikan kira-kira US$46.70 bilion, sekitar US$895 juta atau 2 peratus melebihi had atas unjuran.

Pengiraan itu ialah perbandingan menggunakan kadar pertukaran yang diandaikan dalam unjuran, bukannya pengganti bagi hasil dolar yang bakal dilaporkan syarikat. Satu laporan berasingan meletakkan jualan suku tahunan pada US$46.75 bilion. Angka dolar sebenar dan kadar pertukaran yang digunakan dalam keputusan kewangan masih belum didedahkan.

Laporan turut berbeza tentang sejauh mana hasil mengatasi unjuran. Satu laporan menyatakan hasil 12 peratus melebihi titik tengah unjuran Julai. Pada kadar pertukaran NT$32 yang dinyatakan, titik tengah US$45.2 bilion bermakna hasil hanya kira-kira 3.3 peratus lebih tinggi, bukannya 12 peratus. Dakwaan yang lebih besar itu tidak dapat diselaraskan dengan angka unjuran dan kadar pertukaran tersebut.

Iklan

Cip AI dan pesanan telefon pintar menyokong campuran jualan

Kekuatan suku tersebut dikaitkan dengan permintaan AI, aplikasi pengkomputeran yang memerlukan kuasa pemprosesan besar dan pembinaan inventori telefon pintar. Semua ini merupakan sumber perniagaan yang berkaitan bagi TSMC, namun kitaran pembelian masing-masing tidak sama.

Pemproses AI menyokong sistem pengkomputeran besar yang digunakan untuk melatih dan mengendalikan model AI. Permintaan Nvidia menjadi teras kepada unjuran yang dihuraikan penganalisis, selain cip AI tersuai yang dibangunkan untuk pelanggan atau beban kerja tertentu. Pemproses aplikasi telefon pintar, yang mengendalikan tugas pengkomputeran utama peranti, menyediakan satu lagi sumber permintaan ketika pengeluar membuat persiapan bagi model baharu.

Penggunaan proses pembuatan 2 nanometer TSMC yang semakin meluas turut disebut sebagai pemacu hasil. Nod proses ialah generasi teknologi pembuatan cip. Label angkanya bukan ukuran mudah bagi setiap ciri pada cip, tetapi generasi lebih baharu secara umumnya bertujuan memperbaik keseimbangan antara prestasi pengkomputeran, penggunaan kuasa dan jumlah litar yang boleh dimuatkan dalam keluasan tertentu.

Penjelasan ini membantu menghubungkan teknologi dengan unjuran jualan tanpa menetapkan pecahan hasil yang tepat. Pengumuman bulanan itu tidak menyatakan jumlah hasil September yang datang daripada AI, telefon pintar, pelanggan tertentu atau pengeluaran 2 nanometer. Sumbangan tersebut tidak wajar dianggap sebagai hasil yang telah dikuantifikasikan sebelum syarikat memberikan maklumat lanjut.

Unjuran suku keempat meningkat, dengan julat berbeza

Yuanta Securities Investment Consulting menjangkakan hasil suku keempat sekitar NT$1.66 trilion, dengan pertumbuhan berturutan sebanyak 10 hingga 15 peratus. Berbanding jumlah suku ketiga yang dilaporkan, NT$1,494.243 bilion, NT$1.66 trilion merupakan peningkatan kira-kira 11.1 peratus.

Jangkaan penganalisis lain agak lebih sederhana, dengan pertumbuhan hasil suku keempat dalam dolar Taiwan dan dolar AS diunjurkan pada kadar satu digit tinggi hingga kira-kira 10 peratus. Unjuran itu sehaluan dari segi arah, iaitu pertumbuhan selanjutnya, tetapi berbeza dari segi kadar pecutan yang dijangkakan.

Yuanta menyenaraikan pemproses grafik Nvidia Rubin, cip AI tersuai dan pemproses telefon pintar baharu yang menggunakan teknologi 2 nanometer sebagai pemacu. Laporan lain menyebut platform Vera Rubin Nvidia dan permintaan kukuh bagi generasi pembuatan yang sama. Semua ini ialah jangkaan bagi suku semasa, bukannya jualan suku keempat yang telah disahkan.

Iklan

Unjuran tahunan juga bergantung pada mata wang yang digunakan. Jangkaan TSMC yang dinyatakan sebelum ini ialah pertumbuhan hasil dolar AS 2026 sedikit melebihi 40 peratus, manakala sesetengah penganalisis menjangkakan pertumbuhan sekurang-kurangnya 45 peratus. Peningkatan rasmi sebanyak 41.1 peratus bagi Januari hingga September diukur dalam dolar Taiwan. Pergerakan kadar pertukaran bermakna angka itu tidak boleh dibandingkan secara langsung dengan sasaran pertumbuhan dolar bagi setahun penuh.

Keuntungan dan margin masih belum didedahkan

Yuanta mengunjurkan keuntungan bersih suku ketiga sebanyak NT$752.86 bilion, meningkat 66.5 peratus berbanding setahun lalu. LSEG SmartEstimate yang disebut dalam laporan lebih rendah, iaitu NT$740.8 bilion, bersamaan jangkaan peningkatan tahunan sebanyak 64 peratus. Perbezaan antara kedua-dua unjuran keuntungan itu ialah NT$12.06 bilion.

Kedua-dua angka itu bukan keputusan yang telah diumumkan. Hasil mengukur wang yang diperoleh daripada jualan; keuntungan bersih ialah jumlah yang tinggal selepas perbelanjaan dan perkara kewangan lain. Rekod hasil sahaja tidak membuktikan keuntungan turut mencatat rekod.

Oleh itu, panduan margin kasar akan diberi perhatian rapi dalam persidangan keputusan. Margin kasar mengukur bahagian hasil yang tinggal selepas kos langsung pengeluaran barangan yang dijual ditolak. Angka ini boleh berubah mengikut campuran produk, kos pembuatan, penggunaan kapasiti dan harga, walaupun jualan meningkat.

Keputusan pada 15 Oktober sepatutnya membolehkan pelabur membandingkan pendapatan sebenar dengan unjuran keuntungan serta menilai unjuran syarikat bersama rancangan pembuatannya. Sehingga itu, perkembangan yang disahkan ialah rekod hasil, manakala pertumbuhan keuntungan dan margin masa depan masih berupa jangkaan.

Unjuran perbelanjaan melangkaui rancangan tahun ini

Rancangan perbelanjaan modal TSMC yang dilaporkan bagi 2026 ialah US$60 bilion hingga US$64 bilion. Perbelanjaan modal meliputi pelaburan dalam aset seperti kilang dan peralatan pengeluaran, bukan perbelanjaan rutin untuk mengendalikannya. Laporan menyifatkan rancangan Julai itu sebagai peningkatan kira-kira 7 hingga 14.3 peratus berbanding julat sebelumnya.

Sesetengah penganalisis menjangkakan syarikat mengekalkan rancangan itu dan berbelanja hampir pada had atasnya. Yuanta mengunjurkan program pelaburan yang jauh lebih besar pada tahun-tahun berikutnya, iaitu US$80 bilion pada 2027 dan US$100 bilion pada 2028. Angka tersebut ialah unjuran penganalisis, bukan komitmen perbelanjaan yang ditetapkan dalam pengumuman hasil bulanan Oktober.

Iklan

Berbanding had atas US$64 bilion bagi 2026, unjuran US$80 bilion adalah 25 peratus lebih tinggi. Unjuran US$100 bilion pula 56.25 peratus melebihi asas yang sama. Perbandingan ini menunjukkan skala pengembangan yang dijangkakan, namun jumlah yang akan diluluskan TSMC masih belum diketahui.

Rancangan kapasiti global turut menjadi tumpuan menjelang 15 Oktober. Pelabur dijangka meminta perkembangan terkini tentang kilang di Taiwan dan luar negara, serta ulasan mengenai spekulasi pembinaan kemudahan baharu di Texas. Tiada projek Texas yang disahkan menerusi pendedahan hasil itu, maka laporan berkenaan tidak wajar dianggap sebagai pengumuman pengembangan.

Teknologi, pembungkusan dan harga turut menjadi agenda keputusan

TSMC pada September berikrar menggunakan mesin litografi ultraungu ekstrem High NA keluaran ASML, menyertai Samsung Electronics sebagai pengguna teknologi itu. Litografi menggunakan cahaya untuk menghasilkan corak pada wafer semikonduktor. High NA merujuk kepada apertur berangka yang lebih tinggi, iaitu sifat optik yang membolehkan peralatan itu menghasilkan corak lebih halus.

Komitmen itu menambah perkembangan teknologi khusus dalam agenda keputusan, tetapi laporan tidak menetapkan jadual pemasangan terperinci, tempoh pengeluaran atau sumbangannya kepada hasil. Pelabur turut memerhatikan kemajuan dalam pembungkusan termaju, yang menghubungkan cip dan memori dalam susunan yang diperlukan oleh sistem pengkomputeran kompleks.

Unjuran harga juga berbeza. Yuanta menjangkakan harga cip termaju meningkat 5 hingga 10 peratus pada 2027 dan harga cip yang dihasilkan menggunakan proses matang naik sehingga 5 peratus. Anggaran penganalisis lain meletakkan kenaikan proses termaju pada 3 hingga 10 peratus, manakala harga proses matang dijangka kekal tidak berubah atau meningkat sehingga 5 peratus.

Laporan menyatakan perbincangan dengan pelanggan bermula pada September, dengan cadangan kenaikan berbeza mengikut aturan pembelian. Laporan tersebut tidak membuktikan bahawa kenaikan harga yang seragam akan dilaksanakan merentasi perniagaan TSMC. Persaingan daripada Intel dan Samsung turut menjadi antara perkara yang dijangka diperhatikan pelabur, bersama keupayaan syarikat memenuhi permintaan bagi pembuatan dan pembungkusan termaju.

Tarikh yang menentukan kemas kini seterusnya

Rangkaian daripada panduan Julai hingga keputusan Oktober membezakan perkara yang telah dilaporkan TSMC daripada perkara yang masih dinanti-nantikan pelabur. Perkembangan utama ialah:

  • Julai 2026: TSMC mengunjurkan hasil suku ketiga sebanyak US$44.6 bilion hingga US$45.8 bilion, dengan andaian kadar pertukaran NT$32 bagi setiap US$1.
  • Ogos 2026: Hasil bulanan mencapai rekod kira-kira NT$514.81 bilion.
  • September 2026: Hasil mencecah kira-kira NT$511.86 bilion, dan TSMC berikrar menggunakan peralatan litografi High NA keluaran ASML.
  • 8 Oktober 2026: TSMC menerbitkan pengumuman hasil September, mengesahkan pertumbuhan tahunan 54.6 peratus dan hasil Januari hingga September sebanyak NT$3,898.73 bilion.
  • 15 Oktober 2026: TSMC dijadual mengadakan persidangan keputusan suku ketiga dalam talian serta mendedahkan keputusan terperinci dan unjuran perniagaannya.
Iklan

Saham TSMC ditutup 1.35 peratus lebih rendah menjelang pengeluaran hasil bulanan. Waktu itu tidak membuktikan bahawa pasaran bertindak balas terhadap angka yang diumumkan. Titik semakan penting seterusnya ialah 15 Oktober, apabila rekod hasil boleh dinilai bersama keuntungan sebenar, panduan margin dan rancangan pengurusan bagi perbelanjaan serta pengeluaran.

Perkara Utama

  • Hasil suku ketiga mencapai rekod NT$1,494.243 bilion, meningkat 17.62 peratus berbanding suku sebelumnya.
  • Jualan September meningkat 54.6 peratus berbanding setahun lalu, tetapi susut 0.6 peratus berbanding rekod Ogos.
  • Hasil Januari hingga September berjumlah NT$3,898.73 bilion, meningkat 41.1 peratus.
  • Hasil suku tahunan mengatasi jangkaan penganalisis dan had atas panduan apabila dibandingkan menggunakan kadar pertukaran yang diandaikan dalam unjuran.
  • Penganalisis menjangkakan pertumbuhan berterusan pada suku keempat, disokong cip AI dan pemproses telefon pintar termaju.
  • Unjuran keuntungan, perbelanjaan masa depan, harga dan margin masih belum disahkan menjelang persidangan keputusan pada 15 Oktober.
Kongsi artikel ini

Anda juga mungkin suka