Reliance mengawal Jio, tetapi angka IPO perlu diteliti dengan lebih dekat
Reliance Industries memiliki 66.43% Jio Platforms, manakala sekutu Meta, Jaadhu Holdings, memiliki 9.98% dan Google International memegang 7.73%, menurut prospektus draf syarikat itu. Tawaran awam permulaan (IPO) yang dicadangkan akan menerbitkan sehingga 270 juta saham baharu tanpa mana-mana pemegang saham sedia ada menjual saham melalui tawaran itu.
Kandungan
- Reliance mengawal Jio, tetapi angka IPO perlu diteliti dengan lebih dekat
- Perkara yang sebenarnya ditunjukkan oleh daftar pemegang saham
- Meta dan Google membawa hubungan komersial selain modal
- Rangkaian pelabur dilengkapkan oleh dana kekayaan negara dan ekuiti persendirian
- Saham baharu akan mencairkan pemilikan tanpa mengubah kawalan
- Sasaran pengumpulan dana dan julat harga tidak sepadan
- Pembayaran balik hutang ialah penggunaan hasil yang dirancang utama
- Pertumbuhan pendapatan menyokong perniagaan yang melangkaui perkhidmatan mudah alih
- Perkara yang dijadualkan dan yang masih perlu disahkan
- Perkara Utama
Struktur itu menjadikan IPO ini usaha mengumpul dana untuk Jio, bukannya jalan keluar bagi pelabur globalnya. Sehingga ₹27,500 crore daripada hasil itu dirancang untuk membayar balik atau membuat bayaran pendahuluan pinjaman Reliance Jio Infocomm, anak syarikat yang mengendalikan perniagaan telekomunikasinya.
Namun, terdapat ketidakpadanan besar antara sasaran pengumpulan dana yang dilaporkan dengan julat harga yang dilaporkan. Terbitan 27 crore saham pada harga ₹1,065 hingga ₹1,119 sesaham akan mengumpulkan antara ₹28,755 crore dengan ₹30,213 crore, bukannya ₹37,700 crore seperti yang disebut secara meluas. Dokumen tawaran akhir perlu menjelaskan angka mana yang terpakai.
Reliance memaklumkan bahawa ia menerima surat pemerhatian daripada Securities and Exchange Board of India (SEBI) pada 28 Ogos 2026, selepas memfailkan kertas draf pada 19 Jun. Laporan menyebut tempoh langganan pada Oktober dan penyenaraian menjelang akhir bulan itu. Tarikh dan julat harga ini wajar dianggap sebagai jangkaan, kerana surat pemerhatian itu sendiri tidak mengesahkan jadual pelancaran atau harga akhir.
Perkara yang sebenarnya ditunjukkan oleh daftar pemegang saham
Prospektus draf menamakan Reliance Industries sebagai promoter, iaitu pemegang saham pengawal di sebalik syarikat itu. Reliance memegang 5,937,841,645 saham ekuiti. Ahli kumpulan promoter yang lebih luas tidak memiliki saham ekuiti setakat tarikh dokumen draf itu.
Daftar itu mengandungi 105 pemegang saham: Reliance, sepuluh pemegang saham utama tambahan dan 94 pemegang saham lain. Perbezaan ini menjelaskan mengapa sepuluh pelabur yang memiliki pegangan sekurang-kurangnya 1% bukan kumpulan yang sama dengan gabungan Reliance dan sepuluh pemegang saham utama tambahan yang disenaraikan dalam dokumen itu.
Sepuluh pemegang saham dengan pegangan sekurang-kurangnya 1%, termasuk Reliance, menguasai 97.3% ekuiti syarikat berdasarkan peratusan yang diterbitkan. Kenderaan pelaburan TPG ialah pemegang saham bernama seterusnya terbesar, dengan 0.93%.
- Reliance Industries Limited: 5,937,841,645 saham, atau 66.43%.
- Jaadhu Holdings, LLC, sekutu Meta: 892,275,913 saham, atau 9.98%.
- Google International LLC: 690,854,775 saham, atau 7.73%.
- Public Investment Fund Arab Saudi: 206,931,899 saham, atau 2.31%.
- Omicron Asia Holdings II Pte. Ltd., sekutu KKR: 206,931,899 saham, atau 2.31%.
- VEPF VII AIV I Ltd., sekutu Vista Equity Partners: 206,931,899 saham, atau 2.31%.
- SLP Redwood Holdings Pte. Ltd., sekutu Silver Lake: 168,489,206 saham, atau 1.88%.
- MIC Redwood 1 RSC Limited, anak syarikat Mubadala: 165,545,519 saham, atau 1.85%.
- General Atlantic Singapore JP Pte. Ltd.: 120,120,900 saham, atau 1.34%.
- Platinum Jasmine A 2018 Trust, yang dikaitkan dengan Abu Dhabi Investment Authority: 103,465,950 saham, atau 1.16%.
- India Markets Pte. Ltd., yang diurus atau dinasihati oleh TPG Capital: 82,772,760 saham, atau 0.93%.
Selebihnya, pemegang saham awam secara kolektif memiliki 156,868,465 saham, yang disenaraikan sebagai 1.75%. Peratusan yang diterbitkan telah dibundarkan, maka jumlahnya tidak tepat 100%.
Meta dan Google membawa hubungan komersial selain modal
Meta dan Google ialah pelabur minoriti terbesar Jio, dengan pegangan gabungan 17.71% sebelum terbitan yang dicadangkan. Pelaburan mereka dipegang masing-masing melalui Jaadhu Holdings dan Google International, dan bukannya menggunakan nama jenama pengguna syarikat induk yang lebih dikenali.
Hubungan dengan Meta turut merangkumi perdagangan digital, penyelesaian perusahaan dan perkhidmatan berasaskan WhatsApp. Kerjasama Google menghasilkan JioPhone Next, telefon pintar yang dibangunkan bersama Jio menggunakan sistem pengendalian Android yang disesuaikan untuk pengguna India. Ini ialah hubungan komersial yang khusus, namun nilainya kepada Jio tidak dapat diukur berdasarkan peratusan pemilikan semata-mata.
Kedua-dua pelabur tidak menawarkan saham untuk dijual dalam IPO yang dicadangkan. Ini bermakna jumlah saham sedia ada mereka tidak berubah melalui tawaran itu, walaupun peratusan pemilikan mereka akan menurun apabila Jio menerbitkan saham baharu.
Pegangan ini sebahagian daripada sejarah pengumpulan dana yang jauh lebih besar. Jio menarik pelaburan lebih ₹1.52 lakh crore daripada pelabur pada 2020, bersamaan lebih ₹152,000 crore. Intel Capital dan Qualcomm turut melabur dalam perniagaan itu, tetapi pegangan individu pelabur tersebut tidak dikenal pasti dalam pecahan pemegang saham yang dipaparkan di sini.
Rangkaian pelabur dilengkapkan oleh dana kekayaan negara dan ekuiti persendirian
Tiga pelabur yang dikaitkan dengan dana kekayaan negara memiliki pegangan gabungan 5.32% sebelum terbitan itu: Public Investment Fund Arab Saudi dengan 2.31%, MIC Redwood 1 milik Mubadala dengan 1.85%, dan amanah yang dikaitkan dengan Abu Dhabi Investment Authority dengan 1.16%. Dana kekayaan negara melaburkan modal bagi pihak kerajaan.
Entiti undang-undang yang digunakan juga penting. Pegangan Mubadala dipegang oleh anak syarikat milik penuh secara tidak langsung. Pelaburan ADIA dipegang melalui Platinum Jasmine A 2018 Trust, yang bertindak melalui pemegang amanahnya, Platinum Owl C 2018 RSC Limited, yang dimiliki sepenuhnya oleh ADIA.
Kumpulan ekuiti persendirian juga besar. KKR dan Vista masing-masing mempunyai kenderaan sekutu yang memegang 2.31%, diikuti Silver Lake dengan 1.88%, General Atlantic dengan 1.34% dan kenderaan TPG dengan 0.93%. Jumlah pegangan yang diterbitkan ini ialah 8.77%.
Vista tergolong dalam kumpulan itu walaupun sesetengah ringkasan pemegang saham yang lebih pendek tidak menyertakannya. Kenderaannya memegang jumlah saham yang sama tepat dengan Public Investment Fund dan kenderaan KKR: 206,931,899. Oleh itu, daftar rasmi memberikan gambaran yang lebih lengkap berbanding senarai yang hanya menumpukan nama pelabur paling dikenali.
Saham baharu akan mencairkan pemilikan tanpa mengubah kawalan
Draf itu menetapkan terbitan baharu sehingga 270,000,000 saham dengan nilai tara ₹10 setiap satu. Nilai tara ialah jumlah nominal yang ditetapkan kepada saham dalam struktur modal syarikat, bukannya harga yang akan dibayar pelabur dalam IPO. Harga jualan akan ditentukan melalui pembinaan buku, iaitu proses yang menggunakan bidaan pelabur untuk menetapkan harga terbitan akhir.
Tiada tawaran untuk jualan. Dalam tawaran untuk jualan, pemegang saham sedia ada menjual sebahagian pegangan mereka dan menerima hasilnya. Dalam kes ini, hasil akan disalurkan kepada Jio, tertakluk pada perbelanjaan terbitan dan penggunaan dana yang dinyatakan.
Jumlah saham dalam draf itu menghasilkan kira-kira 8.939 bilion saham sedia ada. Jika Jio menerbitkan kesemua 270 juta saham dan tiada perubahan modal lain, jumlah saham akan meningkat kepada kira-kira 9.209 bilion. Saham baharu itu akan mewakili kira-kira 2.93% daripada jumlah yang diperbesar itu, selaras dengan anggaran yang dilaporkan, iaitu sekitar 2.9%.
Berdasarkan kiraan itu, pegangan Reliance akan turun daripada 66.43% kepada kira-kira 64.48%. Pegangan Jaadhu akan menjadi sekitar 9.69%, manakala pegangan Google sekitar 7.50%. Angka ini dikira daripada jumlah saham dalam draf dan bukan peratusan pemilikan akhir yang disahkan. Reliance masih akan mengekalkan majoriti yang jelas.
Sasaran pengumpulan dana dan julat harga tidak sepadan
Laporan menganggarkan hasil sebanyak ₹37,700 crore, yang turut dinyatakan sebagai ₹377 bilion, dengan nilai setara dalam dolar antara kira-kira $3.8 bilion hingga $4 bilion. Anggaran dolar itu berbeza-beza, tetapi semuanya merujuk kepada sasaran rupee yang sama.
Julat harga yang dilaporkan menimbulkan masalah berasingan. Mendarab jumlah maksimum 27 crore saham baharu dengan ₹1,065 menghasilkan ₹28,755 crore. Pada harga ₹1,119, hasilnya ialah ₹30,213 crore. Walaupun pada paras tertinggi, jumlah itu masih ₹7,487 crore di bawah anggaran ₹37,700 crore.
Untuk mengumpulkan ₹37,700 crore daripada 27 crore saham, harga terbitan purata perlu kira-kira ₹1,396.30 sesaham, sebelum perbelanjaan. Oleh itu, pelabur wajar mengelak daripada menganggap jumlah saham, julat harga dan sasaran pengumpulan dana sebagai satu pakej yang sudah dimuktamadkan.
Pada saiz yang dilaporkan, iaitu $3.8 bilion hingga $4 bilion, IPO Jio akan mengatasi tawaran $3.3 bilion Hyundai Motor India pada 2024. Potensi rekod itu bergantung pada hasil akhir. Laporan turut menyebut saluran tawaran saham India bernilai $50 bilion pada 2026, termasuk terbitan National Stock Exchange yang dianggarkan bernilai ₹300 bilion, atau kira-kira $3.1 bilion. SEBI meminta penjelasan mengenai prospektus draf bursa itu, yang berpotensi melengahkan urus niaga berasingan tersebut.
Pembayaran balik hutang ialah penggunaan hasil yang dirancang utama
Jio merancang menyalurkan sehingga ₹27,500 crore untuk membayar balik atau membuat bayaran pendahuluan, sepenuhnya atau sebahagian, bagi pinjaman Reliance Jio Infocomm. Bakinya akan digunakan untuk tujuan korporat am. Oleh itu, urus niaga ini mengumpulkan dana pada peringkat syarikat platform untuk mengurangkan hutang anak syarikat operasi utamanya.
Berbanding sasaran ₹37,700 crore yang dilaporkan, peruntukan hutang itu mewakili kira-kira 72.9% daripada hasil kasar. Selepas ditolak ₹27,500 crore, bakinya ialah ₹10,200 crore sebelum perbelanjaan terbitan. Ini pengiraan ilustrasi, bukan jumlah yang disahkan tersedia untuk tujuan korporat am.
Ketidakpadanan angka pengumpulan dana turut memberi kesan di sini. Jika hasil sebaliknya selaras dengan julat harga yang dilaporkan dan jumlah maksimum saham, peruntukan hutang yang sama akan menggunakan kira-kira 91.0% hingga 95.6% daripada hasil kasar. Jumlah yang tinggal sebelum perbelanjaan ialah antara ₹1,255 crore dengan ₹2,713 crore.
Laporan menyebut penjanaan tunai yang lebih kukuh dan nisbah leveraj bersih yang menurun menjelang IPO, tetapi tidak memberikan angka nisbah leveraj. Secara umum, leveraj bersih membandingkan hutang selepas ditolak tunai dengan ukuran pendapatan. Tanpa nisbah sebenar dan terma pinjaman, kesan tepat pembayaran balik yang dirancang itu tidak dapat dikira.
Pertumbuhan pendapatan menyokong perniagaan yang melangkaui perkhidmatan mudah alih
Jio melaporkan hasil daripada operasi sebanyak ₹146,885.30 crore bagi FY26, meningkat 14.6% daripada ₹128,218.40 crore pada FY25. Perbandingan jangka lebih panjang meletakkan hasil pada kira-kira ₹110,000 crore pada FY24 dan hampir ₹147,000 crore pada FY26, iaitu peningkatan kira-kira satu pertiga berdasarkan angka yang dibundarkan itu.
EBITDA meningkat daripada ₹64,170 crore kepada ₹76,255.40 crore, iaitu kenaikan 18.8%. EBITDA mengukur pendapatan sebelum faedah, cukai, susut nilai dan pelunasan. Margin EBITDA meningkat daripada 50.05% kepada 51.91%, naik 1.86 mata peratusan, menunjukkan ukuran pendapatan ini berkembang lebih pantas daripada hasil.
Laporan berbeza tentang keuntungan FY26. Satu laporan menyatakan keuntungan selepas cukai sebanyak ₹30,049.10 crore, meningkat 15.1% daripada ₹26,109 crore. Satu lagi menyatakan keuntungan bersih disatukan sebanyak ₹30,064 crore. Perbezaannya ialah ₹14.90 crore, dan akaun itu tidak menjelaskan sama ada ia berpunca daripada ukuran pelaporan yang berbeza atau pelarasan lain.
Jumlah pelanggan Jio meningkat daripada 488.2 juta kepada 524.4 juta, bertambah 36.2 juta atau kira-kira 7.4%. Secara berasingan, Jio menambah kira-kira 27 juta pelanggan mobiliti aktif bersih. Ini ialah ukuran pelanggan yang berbeza dan tidak wajar dianggap boleh saling menggantikan.
Bahagian pasaran jalur lebar tanpa wayar yang dilaporkan ialah 49.95% setakat 31 Mac, berbanding 35.13% bagi Bharti Airtel, 12.65% bagi Vodafone Idea dan 2.24% bagi BSNL. Jurang Jio berbanding Airtel ialah 14.82 mata peratusan. Syarikat itu turut berkata jumlah pelanggan 4G dan 5G yang dilayaninya kira-kira 1.4 kali lebih ramai berbanding pesaing terdekatnya.
Selain sambungan mudah alih, Jio sedang mengembangkan jalur lebar rumah, perkhidmatan perusahaan, kecerdasan buatan, platform digital, rangkaian teknologi 5G dan kegiatan teknologi di luar negara. Pengerusi Reliance Industries, Mukesh Ambani, menghuraikan cita-cita teknologinya itu dalam ucapan pada mesyuarat agung tahunan kumpulan berkenaan:
Sebelum Jio, ramai yang percaya bahawa India hanya mampu mengimport teknologi dari seluruh dunia. Jurutera kami membuktikan sebaliknya. Hari ini, Jio bukan sekadar menyepadukan teknologi. Jio sedang mencipta teknologi asli
Perkara yang dijadualkan dan yang masih perlu disahkan
Jadual yang dicadangkan merangkumi beberapa langkah kawal selia dan pasaran. Penerimaan surat pemerhatian SEBI ialah satu pencapaian dalam semakan dokumen tawaran, bukannya pengesahan bahawa tempoh langganan telah dibuka atau julat harga yang dilaporkan itu muktamad.
- 19 Jun 2026: Jio Platforms memfailkan prospektus draf red herring dengan SEBI.
- 28 Ogos 2026: Reliance memaklumkan bahawa Jio menerima surat pemerhatian SEBI pada hari itu.
- 19 Oktober 2026: Tarikh jangkaan pusingan pelabur sauh yang dilaporkan.
- 21 hingga 23 Oktober 2026: Tempoh langganan jangkaan yang dilaporkan.
- Menjelang akhir Oktober 2026: Tempoh penyenaraian jangkaan yang dilaporkan.
Pelabur sauh ialah pelabur institusi yang diperuntukkan saham sebelum tempoh langganan utama. Rangka peruntukan yang dilaporkan menyediakan sehingga 50% untuk pembeli institusi yang layak dan sekurang-kurangnya 35% untuk pelabur runcit. Tempahan berasingan turut dirancang untuk pemegang saham Reliance dan pekerja yang layak, namun saiznya belum didedahkan.
Ambani berkata Pengerusi Reliance Jio Infocomm Akash Ambani, Pengarah Eksekutif Reliance Retail Ventures Isha Ambani Piramal dan Pengarah Eksekutif Reliance Industries Anant Ambani akan menerajui proses IPO. Peranan yang dinyatakan itu berkaitan kepimpinan urus niaga, bukannya penggantian Reliance Industries sebagai pemegang saham pengawal.
Harga akhir, tarikh tawaran yang disahkan, saiz tempahan dan penyelarasan anggaran pengumpulan dana merupakan butiran utama yang masih belum diputuskan. Daftar pemilikan dalam draf itu menetapkan siapa pemilik Jio hari ini; dokumen tawaran akhir akan menetapkan syarat untuk pelabur awam menyertai mereka.
Perkara Utama
- Reliance Industries memiliki 66.43% Jio Platforms sebelum IPO yang dicadangkan; sekutu Meta memegang 9.98% dan Google 7.73%.
- Draf itu menyenaraikan 105 pemegang saham, dengan sepuluh pemegang saham yang memiliki sekurang-kurangnya 1% menguasai 97.3% ekuiti.
- Terbitan yang dicadangkan terdiri daripada sehingga 270 juta saham baharu, tanpa penjualan oleh pemegang saham sedia ada.
- Terbitan penuh akan menjadikan pegangan Reliance kira-kira 64.48%, dengan andaian tiada perubahan modal lain.
- Julat harga ₹1,065 hingga ₹1,119 yang dilaporkan membayangkan hasil di bawah anggaran ₹37,700 crore.
- Sehingga ₹27,500 crore dirancang untuk membayar balik atau membuat bayaran pendahuluan bagi pinjaman Reliance Jio Infocomm.
- Hasil FY26 mencecah ₹146,885.30 crore, manakala jumlah pelanggan meningkat kepada 524.4 juta.
- Jadual tawaran Oktober 2026 dan harga yang dilaporkan masih perlu disahkan dalam dokumen tawaran akhir.






