Peningkatan memori lebih besar hadir dalam pasaran yang lebih mencabar
MacBook Neo kedua Apple dijangka hadir pada separuh pertama 2027 dengan memori 12GB, meningkat daripada 8GB, ketika kenaikan harga komputer memberi tekanan kepada pasaran komputer riba mampu milik. Pemprosesnya secara umum disebut dalam laporan sebagai A19 Pro, walaupun sesetengah laporan menyebut A19. Warna baharu juga dijangka, manakala skrin sentuh kini kelihatan tidak mungkin diperkenalkan.
Kandungan
- Peningkatan memori lebih besar hadir dalam pasaran yang lebih mencabar
- Apakah perubahan yang dibawa oleh memori 12GB?
- Bilakah model pengganti mungkin tiba?
- Harga permulaan $599 sudah tiada
- Harga Taiwan menunjukkan tekanan secara berperingkat
- Pembeli pendidikan menerima diskaun yang lebih kecil
- Mengapa bahagian pasaran Apple meningkat ketika penghantaran merosot
- Kos komponen mengubah keputusan pembelian
- Makna kemas kini itu bagi Apple dan pembekalnya
- Perkara Utama
Naik taraf yang dicadangkan itu akan memberikan model peringkat permulaan memori 50% lebih besar berbanding pendahulunya. Ia akan hadir selepas beberapa kenaikan harga bagi model semasa, yang dilancarkan pada Mac 2026 dengan pemproses A18 Pro. Di Amerika Syarikat, harga permulaan standard sudah meningkat daripada $599 kepada $699. Di Taiwan, harga permulaan naik daripada NT$19,900 kepada NT$23,900.
Apple sedang membuat persediaan untuk kemungkinan kemas kini itu dalam pasaran yang semakin mengecil. Laporan penghantaran PC Oktober oleh Counterpoint Research, yang diterbitkan pada 22 Oktober, meletakkan penghantaran komputer global pada 57 juta unit pada suku ketiga 2026, turun 21% berbanding tahun sebelumnya. Apple menghantar 5.6 juta komputer, penurunan 11%, dengan MacBook Neo membantu mengurangkan kemerosotan itu.
Oleh itu, isu utama bagi pembeli lebih besar daripada sekadar naik taraf pemproses. Apple mungkin menawarkan model peringkat permulaan yang lebih berkemampuan sambil meminta pelanggan membayar lebih untuknya. Pelajar dan isi rumah yang mencari Mac paling murah sudah berdepan pertukaran itu, beberapa bulan sebelum versi seterusnya dijangka tiba.
Apakah perubahan yang dibawa oleh memori 12GB?
Peralihan yang dijangka daripada 8GB kepada 12GB menambah 4GB memori. Memori, juga dikenali sebagai RAM, ialah ruang kerja komputer untuk aplikasi dan maklumat yang sedang digunakan. Ruang kerja yang lebih besar boleh membantu apabila seseorang membuka beberapa aplikasi dan tab pelayar pada masa yang sama.
Seorang pelajar mungkin beralih antara pelajaran video, dokumen dan halaman penyelidikan. Seorang pekerja pejabat pula mungkin membuka e-mel, hamparan dan aplikasi mesyuarat serentak. Memori tambahan boleh memberikan lebih ruang untuk tugasan tersebut sebelum komputer perlu memindahkan maklumat keluar masuk daripada storannya.
Storan mempunyai fungsi yang berbeza: ia menyimpan fail dan aplikasi untuk tempoh lebih lama. Barisan produk semasa di Taiwan merangkumi versi dengan storan 256GB dan 512GB, manakala angka 12GB yang dicadangkan merujuk kepada memori. Membeli storan lebih besar dan membeli memori lebih besar memenuhi keperluan yang berbeza.
Perubahan pemproses kurang pasti dari segi nama tepatnya. Kebanyakan huraian tentang model pengganti menyebut A19 Pro, menggantikan A18 Pro semasa, manakala laporan asal dan satu lagi laporan menggunakan nama A19. Apple belum mengumumkan spesifikasi akhir, harga atau tarikh pelancaran model pengganti itu, dan tiada keputusan prestasi terukur bagi komputer riba baharu tersebut diberikan.
Warna semasa ialah Silver, Blush, Citrus dan Indigo. Laporan menjangkakan warna tambahan atau warna pengganti bagi generasi seterusnya, tanpa menyatakan warnanya. Skrin sentuh, yang pernah disebut dalam spekulasi terdahulu, kini dianggap tidak mungkin diperkenalkan.
Bilakah model pengganti mungkin tiba?
Tempoh pelancaran yang dilaporkan ialah antara Januari hingga Jun 2027. Mac akan sepadan dengan bulan pelancaran model pertama, tetapi ia hanya kemungkinan dalam tempoh tersebut dan bukannya acara yang telah dijadualkan. Oleh itu, pembeli yang merancang pembelian mengikut penggal persekolahan atau keperluan menggantikan komputer perlu mempertimbangkan tempoh yang luas, bukan tarikh tertentu.
Sejarah ringkas MacBook Neo pertama menunjukkan betapa cepatnya harga dalam keputusan pembelian itu berubah:
- Mac 2026: MacBook Neo pertama dilancarkan dengan pemproses A18 Pro dan memori 8GB. Harga di A.S. bermula pada $599 untuk orang awam dan $499 bagi pelanggan pendidikan yang layak.
- Mei 2026: Apple memperluas pengesahan kelayakan pendidikan UNiDAYS ke Amerika Syarikat dan Kanada.
- Jun 2026: Harga permulaan di A.S. naik kepada $699 untuk orang awam dan $599 melalui gedung pendidikan. Harga permulaan di Taiwan naik kepada NT$22,900.
- Oktober 2026: Harga permulaan pendidikan di A.S. meningkat kepada $649. Harga permulaan terkini yang dilaporkan di Taiwan mencecah NT$23,900.
- Separuh pertama 2027: Generasi kedua dijangka hadir dengan memori 12GB dan pemproses lebih baharu.
Urutan pelancaran itu meletakkan kemas kini yang dikhabarkan kira-kira setahun selepas model asal. Harga pula berubah lebih pantas: pelanggan yang membeli model sedia ada sekarang berdepan pertimbangan kemampuan yang berbeza daripada mereka yang membelinya ketika pelancaran.
Harga permulaan $599 sudah tiada
MacBook Neo seterusnya dijangka berharga lebih tinggi daripada harga pelancaran asal $599. Perbandingan itu perlu menggunakan harga semasa sebagai rujukan, kerana harga permulaan model sedia ada di Amerika Syarikat sudah pun $699.
Kenaikan pada Jun menambah $100, atau kira-kira 16.7%, kepada harga permulaan standard. Oleh itu, model pengganti yang berharga lebih daripada $599 masih mungkin menyamai harga semasa, atau harganya mungkin meningkat lagi. Jangkaan harga yang lebih tinggi daripada harga pelancaran model pertama itu masih belum menjawab persoalan praktikal tersebut.
Harga pelancaran asal di India ialah Rs 79,900. Tiada harga model pengganti untuk India dinyatakan. Harga tempatan juga perlu dipertimbangkan mengikut mata wang masing-masing: angka bagi A.S., India dan Taiwan merujuk kepada pasaran runcit yang berasingan, bukannya belanjawan yang boleh dibandingkan secara langsung.
Bagi mereka yang sedang memutuskan sama ada hendak membeli sekarang, perbandingan yang pasti ialah antara produk hari ini dengan harga hari ini. Model pengganti yang dijangka menambah kemungkinan memori lebih besar dan pemproses lebih baharu, bersama ketidakpastian tentang kos perubahan tersebut.
Harga Taiwan menunjukkan tekanan secara berperingkat
Kenaikan harga di Taiwan lebih besar dari segi peratusan berbanding kenaikan harga standard di A.S. MacBook Neo bermula pada NT$19,900 pada Mac, naik kepada NT$22,900 pada Jun dan baru-baru ini meningkat lagi sebanyak NT$1,000 kepada NT$23,900 bagi versi dengan storan 256GB.
Jumlah kenaikan ialah NT$4,000, atau kira-kira 20.1% daripada harga permulaan asal. Pembeli yang ingin mendapatkan harga terendah yang disenaraikan kini memerlukan kira-kira satu perlima lebih banyak wang berbanding ketika pelancaran.
Versi dengan storan 512GB disenaraikan pada harga NT$26,900, iaitu perbezaan NT$3,000 daripada model 256GB. Ini memberikan pembeli pilihan yang jelas dalam julat semasa: berbelanja lebih untuk kapasiti storan dua kali ganda, atau mengekalkan pembelian hampir dengan harga permulaan.
Apple mengaitkan kenaikan harga produk secara lebih meluas dengan kos komponen yang lebih tinggi, termasuk cip memori dan storan. Kenaikan yang dilaporkan bukan sahaja melibatkan MacBook Neo, malah Mac, iPhone dan iPad lain. Namun, bagi komputer riba paling murah, peningkatan wang yang agak kecil pun boleh menjadi bahagian besar daripada harga permulaannya.
Pembeli pendidikan menerima diskaun yang lebih kecil
Pelanggan pendidikan di A.S. mengalami dua kali kenaikan harga, bukan sekali. Harga permulaan mereka naik daripada $499 pada Mac kepada $599 pada Jun, kemudian kepada $649 pada Oktober. Jumlah kenaikan ialah $150, atau kira-kira 30.1%.
Diskaun pendidikan juga semakin kecil. Ketika pelancaran, pelanggan yang layak membayar $100 kurang daripada harga awam $599. Selepas kenaikan harga pendidikan terkini, mereka membayar $50 kurang daripada harga awam $699. Nilai diskaun dalam dolar telah menjadi separuh.
Oleh itu, pelajar yang membeli sekarang berdepan harga permulaan lebih tinggi dan penjimatan yang lebih kecil berbanding harga di gedung biasa. Harga pendidikan meningkat pada kadar peratusan yang lebih tinggi daripada harga standard A.S., yang naik kira-kira 16.7% sejak pelancaran.
Apple memperluas pengesahan UNiDAYS ke Amerika Syarikat dan Kanada pada Mei, menjadikan pasaran tersebut sebahagian daripada sistem kelayakan yang sudah digunakan di banyak negara Eropah. Pelajar, kakitangan pendidikan dan kumpulan lain yang layak perlu memenuhi syarat berkenaan untuk mendapatkan harga pendidikan.
Angka-angka itu menunjukkan perubahan ketara pada kedudukan produk ini bagi pembeli yang mementingkan bajet. Harga permulaan pendidikan di A.S. kini $150 lebih tinggi daripada harga ketika pelancaran, sebelum generasi baharu membawa sebarang keputusan harga tambahan.
Mengapa bahagian pasaran Apple meningkat ketika penghantaran merosot
Angka awal Counterpoint bagi suku ketiga menunjukkan Apple memperoleh bahagian pasaran ketika penghantarannya sendiri merosot. Apple menghantar 5.6 juta komputer, turun 11% berbanding tahun sebelumnya, manakala bahagiannya meningkat daripada 8.7% kepada 9.8%.
Bahagian pasaran mengukur peratusan keseluruhan penghantaran yang dikuasai sesebuah syarikat. Apple meraih bahagian yang lebih besar kerana penghantarannya merosot lebih perlahan daripada keseluruhan pasaran, yang mengecil sebanyak 21%. Bahagiannya meningkat 1.1 mata peratusan walaupun jumlah mesin yang dihantar berkurangan.
Counterpoint menyatakan MacBook Neo membantu mengurangkan kemerosotan Apple. Penurunan 11% syarikat itu 10 mata peratusan lebih kecil daripada kejatuhan pasaran. ASUS menunjukkan prestasi lebih baik dari segi perubahan tahunan itu, dengan penghantaran turun 7% kepada 5.2 juta unit dan bahagiannya meningkat daripada 7.8% kepada 9.2%.
Lenovo kekal sebagai pembekal terbesar dengan 15 juta penghantaran dan bahagian 26.3%, walaupun mencatat kemerosotan tahunan 23%. HP menghantar 10.3 juta komputer, turun 31%, manakala Dell menghantar 7.6 juta, turun 25%. Kelima-lima jenama utama menghantar lebih sedikit komputer berbanding tahun sebelumnya.
Jumlah pasaran turut merosot 13.8% berbanding suku sebelumnya. Secara keseluruhan, lima vendor terbesar menyumbang 76.7% daripada penghantaran. Prestasi relatif Apple yang lebih kukuh memberikannya kedudukan lebih besar dalam pasaran yang semakin kecil, bukannya menandakan penghantaran kembali meningkat.
Kos komponen mengubah keputusan pembelian
Counterpoint mengenal pasti kenaikan kos memori dan komponen lain sebagai sebab utama harga komputer meningkat dan pembelian untuk menggantikan komputer ditangguhkan. Apple turut mengaitkan kenaikan harganya dengan kekurangan cip memori yang meningkatkan kos RAM dan storan.
Minsoo Kang, penganalisis kanan di Counterpoint Research, menerangkan bagaimana tekanan itu memberi kesan kepada pengguna:
Pasaran PC global berdepan tekanan yang semakin meningkat apabila kos memori dan komponen yang naik mendorong harga sistem lebih tinggi serta memaksa pengguna menangguhkan pembelian untuk menggantikan komputer.
Pembelian perniagaan memberikan sedikit sokongan melalui program penggantian komputer dan peralihan Windows, menurut Counterpoint. Namun, pembelian itu tidak mencukupi untuk mengimbangi permintaan pengguna yang lebih lemah. Perbandingan dengan 2025 juga mencabar: pembelian awal sebelum tarikh akhir sokongan Windows 10 serta pelarasan inventori berkaitan tarif telah menyokong penghantaran dalam tempoh terdahulu.
MacBook Neo seterusnya akan menghimpunkan faktor-faktor ini dalam satu produk. Memori lebih besar boleh menjadikan komputer itu lebih berguna untuk mengendalikan beberapa tugasan, manakala kos memori yang lebih tinggi boleh meningkatkan kos untuk membekalkan peningkatan tersebut. Apple perlu mengimbangi daya tarikan naik taraf itu dengan harga yang mampu dibayar pelanggan.
Counterpoint turut menggambarkan pengurangan pilihan mampu milik yang lebih meluas apabila pengeluar mengutamakan konfigurasi yang lebih mampu menampung inflasi komponen. Seseorang mungkin masih perlu menggantikan komputer, tetapi terus menggunakan komputer lama kerana pilihan yang ada melebihi bajetnya.
Makna kemas kini itu bagi Apple dan pembekalnya
Foxconn, yang juga dikenali sebagai Hon Hai Precision Industry, dan Quanta dikenal pasti sebagai bakal penerima manfaat daripada MacBook Neo kedua. Model baharu boleh membawa permintaan pembuatan, walaupun jangkaan yang dilaporkan tidak menyertakan jumlah pesanan atau anggaran kewangan bagi kedua-dua syarikat.
Barisan komputer riba Apple yang lebih luas juga mungkin berubah pada 2027. Kemas kini MacBook Air dengan pemproses M6 dijangka, manakala paparan OLED untuk Air dikatakan masih jauh. Jangkaan tersebut meletakkan kemas kini Neo seiring kemungkinan penyegaran bagi rangkaian komputer riba Apple yang lebih mahal.
Counterpoint meramalkan penghantaran PC global akan merosot 27% tahun ke tahun pada suku keempat 2026, diikuti penghantaran yang secara umumnya mendatar sepanjang 2027 berbanding 2026. Tahun yang mendatar bermakna pasaran berhenti mengecil pada paras rendahnya yang baharu.
David Naranjo, pengarah bersekutu di Counterpoint Research, menghuraikan ramalan itu seperti berikut:
Dengan penghantaran global dijangka merosot mendadak sebanyak 27% pada suku keempat 2026 dan kekal secara umumnya mendatar pada 2027, penstabilan tidak seharusnya disalah anggap sebagai pemulihan.
Tahun pertama MacBook Neo menunjukkan bahawa model mampu milik boleh membantu Apple bertahan lebih baik berbanding pasaran yang lebih luas. Cabaran seterusnya ialah mengekalkan daya tarikan itu dengan memori lebih besar dan pemproses lebih baharu selepas harga permulaannya sudah meningkat. Bagi pembeli, perbandingan penentu ialah spesifikasi akhir berbanding harga tempatan akhir.
Perkara Utama
- MacBook Neo kedua dijangka hadir pada separuh pertama 2027 dengan memori 12GB, meningkat 50% daripada 8GB.
- Kebanyakan laporan menyebut pemproses A19 Pro, manakala sesetengahnya menggunakan nama A19. Warna baharu dijangka; skrin sentuh kelihatan tidak mungkin diperkenalkan.
- Harga permulaan standard semasa di A.S. ialah $699, naik daripada $599 ketika pelancaran.
- Harga pendidikan di A.S. meningkat daripada $499 kepada $649, manakala diskaun berbanding harga biasa mengecil daripada $100 kepada $50.
- Harga permulaan di Taiwan meningkat daripada NT$19,900 kepada NT$23,900, iaitu kenaikan kira-kira 20.1%.
- Penghantaran Apple pada suku ketiga merosot 11% kepada 5.6 juta unit, manakala penghantaran PC global jatuh 21% kepada 57 juta unit.
- Counterpoint meramalkan pasaran akan terus merosot dari segi tahunan pada suku keempat 2026, diikuti penghantaran yang secara umumnya mendatar pada 2027.






