Penghantaran Kenderaan Penumpang India Melebihi 500,000 pada Oktober ketika Pengeluar Kereta Membuat Persiapan untuk Diwali

Bacaan 10 minit
India Passenger Vehicle Dispatches Top 500,000 in October as Carmakers Prepare for Diwali

Penghantaran rekod bertemu kalendar perayaan yang sibuk

Penghantaran kenderaan penumpang India melepasi 500,000 unit pada Oktober 2026 ketika pengeluar menyediakan stok untuk pengedar bagi Dhanteras dan Diwali pada separuh pertama November. Maruti Suzuki, Hyundai dan Mahindra mencatat rekod bulanan, manakala Tata Motors dan Kia turut merekodkan peningkatan kukuh, disokong permintaan perayaan dan pengurangan cukai barangan dan perkhidmatan (GST).

Kandungan
  1. Penghantaran rekod bertemu kalendar perayaan yang sibuk
  2. Maksud angka jualan yang berbeza
  3. Maruti menyumbang sebahagian besar peningkatan jualan runcit
  4. Tata mendahului tipis dari segi jumlah domestik
  5. Mahindra dan Hyundai mencapai paras tertinggi baharu
  6. Kia mengatasi rekod September
  7. Mengapa pendaftaran kereta elektrik merosot ketika pasaran berkembang
  8. Mahindra dan MG meningkatkan bahagian pasaran elektrik
  9. Perniagaan Mahindra yang lebih luas menunjukkan kesan kalendar
  10. Perkara Utama

Maruti menghantar 212,384 kenderaan penumpang ke pasaran domestik. Tata menyusul dengan 73,894, sedikit mengatasi rekod 73,338 kenderaan utiliti sukan (SUV) domestik Mahindra. Hyundai mencatat jualan domestik sebanyak 62,799, manakala Kia mencapai rekod borong bulanan sebanyak 33,462 kenderaan.

Pendaftaran pelanggan juga meningkat dengan ketara. Data pendaftaran kenderaan Vahan menunjukkan pendaftaran kenderaan penumpang pada Oktober sebanyak 498,208, naik 15.1% berbanding 432,802 pada September. Pendaftaran kereta elektrik pula bergerak dalam arah bertentangan, merosot 4% kepada 35,777 apabila kekangan bekalan menjejaskan Tata dan pendaftaran Vinfast menurun.

Oleh itu, Oktober menyaksikan dua perkembangan yang saling berkait: pasaran kereta berkembang secara meluas dan bekalan bagi sesetengah model elektrik semakin ketat. Bagi pembeli, perbezaan praktikalnya ialah ketersediaan. Pengedar menerima lebih banyak kenderaan sebelum musim perayaan, tetapi sesetengah pelanggan kereta elektrik masih menunggu pengeluar dan pembekal komponen meningkatkan bekalan.

Maksud angka jualan yang berbeza

Penghantaran pengeluar, yang juga disebut jualan borong, mengira kenderaan yang dihantar ke rangkaian pengedar. Pendaftaran runcit merekodkan kenderaan yang didaftarkan untuk pelanggan. Sebuah kereta boleh tiba di pengedar pada satu bulan dan didaftarkan kepada pembelinya pada bulan berikutnya, maka kedua-dua ukuran ini mencerminkan peringkat pembelian yang berbeza.

Jumlah penghantaran Oktober yang melebihi 500,000 menggambarkan persiapan pengeluar untuk perayaan November. Sebanyak 498,208 pendaftaran kenderaan penumpang pula menunjukkan aktiviti pada peringkat seterusnya dalam proses jualan. Jumlah syarikat juga boleh merangkumi eksport, kenderaan komersial atau kategori lain, menjadikan angka kenderaan penumpang domestik perbandingan paling berguna antara pembuat kereta.

Iklan

Kalendar membantu menjelaskan urutan peristiwa:

  • Februari 2026: Titik permulaan bagi kenyataan Tata kemudian bahawa tempahan kenderaan elektrik meningkat tiga kali ganda.
  • September 2026: Pendaftaran kenderaan penumpang mencecah 432,802 dan pendaftaran kereta elektrik mencapai 37,284.
  • 27 Oktober 2026: Ketua kenderaan penumpang Tata, Shailesh Chandra, berkata bekalan kenderaan elektrik mungkin mengambil masa dua hingga tiga bulan lagi untuk menyamai permintaan.
  • Oktober 2026: Penghantaran kenderaan penumpang melebihi 500,000, manakala pendaftaran mencapai 498,208.
  • Separuh pertama November 2026: Dhanteras dan Diwali dijangka membawa tempoh utama pembelian musim perayaan.

Pengurangan GST turut menyokong permintaan, di samping musim perayaan. Angka jualan Oktober tidak menunjukkan dengan tepat berapa banyak pertumbuhan berpunca daripada perubahan cukai dan berapa banyak daripada pembelian bermusim. Pembelian pada November akan memberikan gambaran seterusnya tentang pergerakan kenderaan yang dihantar pada Oktober melalui pengedar.

Maruti menyumbang sebahagian besar peningkatan jualan runcit

Jumlah jualan Maruti Suzuki pada Oktober mencapai rekod 276,120 kenderaan, naik 25% daripada 220,894 setahun sebelumnya. Dalam jumlah lebih besar itu, penghantaran kenderaan penumpang domestik meningkat kepada 212,384 daripada 176,318, bertambah 36,066 kenderaan, atau kira-kira 20.5%.

Pertumbuhan merangkumi pelbagai jenis kenderaan. Jualan kenderaan utiliti Maruti meningkat kepada 97,787 daripada 77,571, manakala kategori kereta penumpangnya naik kepada 100,877 daripada 85,210. Kenderaan utiliti meningkat kira-kira 26%, berbanding sekitar 18% bagi kategori kereta penumpang, menunjukkan kadar pengembangan yang lebih pantas dalam kumpulan kenderaan lebih besar.

Prestasi runcit Maruti amat penting kepada peningkatan bulanan pasaran. Pendaftaran Vahan meningkat kepada 211,444 daripada 172,872 pada September, bertambah 38,572 kenderaan. Di seluruh pasaran kenderaan penumpang, pendaftaran meningkat sebanyak 65,406. Oleh itu, Maruti menyumbang hampir 59% daripada jumlah tambahan itu.

Partho Banerjee, pegawai eksekutif kanan pemasaran dan jualan Maruti Suzuki, berkata inventori pengedar mencukupi untuk 12 hari menjelang Diwali. Inventori dalam unit hari menganggarkan tempoh stok sedia ada boleh bertahan pada kadar jualan semasa. Angka itu memberikan gambaran bekalan pengedar yang lebih segera berbanding rekod penghantaran syarikat semata-mata.

Tata mendahului tipis dari segi jumlah domestik

Tata Motors Passenger Vehicles mencatat jumlah jualan Oktober sebanyak 75,426 kenderaan, naik 23% daripada 61,295 pada Oktober 2025. Jualan domestik meningkat 21% kepada 73,894 daripada 61,134, meletakkan Tata di tempat kedua selepas Maruti dalam kedudukan bulanan kenderaan penumpang.

Iklan

Jumlah domestik Tata melebihi Mahindra sebanyak 556 kenderaan sahaja. Jurang tipis itu berbeza dengan kelebihan jauh lebih besar Maruti: penghantaran 212,384 kenderaan penumpang domestiknya melebihi 2.8 kali jumlah Tata.

Perniagaan antarabangsa juga meningkat dengan ketara, mencecah 1,532 kenderaan berbanding 161 setahun sebelumnya. Peratus kenaikan besar kerana jumlah terdahulu kecil. Jualan domestik masih merangkumi hampir 98% daripada jumlah gabungan kenderaan penumpang Tata, menjadikan pasaran India tumpuan utama prestasinya.

Jualan kenderaan elektrik Tata di pasaran domestik dan antarabangsa mencapai 16,244, naik 75% daripada 9,286 setahun sebelumnya. Kenderaan elektrik merangkumi kira-kira 21.5% daripada jumlah Tata pada Oktober, berbanding sekitar 15.1% pada Oktober 2025. Syarikat itu menambah 6,958 kenderaan elektrik berbanding peningkatan 14,131 kenderaan bagi keseluruhan perniagaan kenderaan penumpangnya.

Mahindra dan Hyundai mencapai paras tertinggi baharu

Penghantaran SUV domestik Mahindra mencapai rekod 73,338, berbanding 71,624 pada Oktober 2025. Pertumbuhan tahunan ialah 2.4%, manakala peningkatan daripada 64,092 kenderaan pada September lebih kukuh pada 14.4%, atau tambahan 9,246 SUV.

Pertumbuhan Mahindra dalam tempoh lebih panjang juga lebih kukuh berbanding perbandingan tahunan Oktober. Jualan SUV domestik dari April hingga Oktober dalam tahun kewangan yang berakhir pada Mac 2027 mencapai 431,480, naik kira-kira 17% daripada 369,194 setahun sebelumnya. Dengan mengambil kira eksport, jualan kenderaan utiliti Oktober berjumlah 74,904.

Jumlah jualan Hyundai mencapai 82,299 kenderaan, naik 17.7% berbanding setahun sebelumnya. Jualan domestik meningkat 16.7% kepada 62,799, manakala eksport naik 21.1% kepada 19,500. Eksport merangkumi hampir satu perempat daripada jumlah Hyundai, menjelaskan mengapa angka keseluruhannya jauh lebih tinggi daripada jumlah jualan di pasaran India.

Kedua-dua syarikat mencapai keputusan Oktober melalui gabungan perniagaan yang berbeza. Prestasi kenderaan penumpang Mahindra tertumpu pada SUV domestik, manakala jumlah Hyundai merangkumi sumbangan eksport yang besar. Kedua-duanya mendapat manfaat daripada peningkatan jumlah ketika pasaran menghampiri tempoh utama pembelian musim perayaan.

Kia mengatasi rekod September

Kia India mencatat rekod borong bulanan untuk bulan kedua berturut-turut, dengan penghantaran 33,462 kenderaan pada Oktober. Jumlah itu 13.22% lebih tinggi berbanding 29,556 pada Oktober 2025 dan 4.51% melebihi rekod terdahulu sebanyak 32,017 yang dicatat pada September 2026.

Iklan

Jualan borong Kia dari Januari hingga Oktober mencapai 286,470, naik 21.31% daripada 236,138 dalam tempoh sama pada 2025. Dengan baki dua bulan dalam tahun ini, syarikat itu sudah mengatasi jumlah keseluruhan 2025 sebanyak 280,286, dengan tambahan 6,184 kenderaan.

Seltos menyumbang lebih 13,000 jualan Oktober, kira-kira 39% daripada jumlah bulanan Kia. Sonet turut menjadi penyumbang utama. Kia berkata Seltos mengekalkan purata jualan bulanan melebihi 10,000 sejak pelancaran model terbaharunya pada Januari 2026.

Atul Sood, naib presiden kanan jualan dan pemasaran Kia India, mengaitkan rekod itu dengan permintaan musim perayaan, model yang sudah kukuh dan sambutan terhadap produk baharu. Kia turut melaporkan rekod jualan kenderaan elektrik, naik 31% daripada September, dengan sumbangan Syros EV dan Carens Clavis EV. Versi CNG Carens dan Carens Clavis merangkumi hampir 10% jualan Oktober, menambah satu lagi pilihan bahan api dalam gabungan jualan syarikat.

Mengapa pendaftaran kereta elektrik merosot ketika pasaran berkembang

Pendaftaran kereta elektrik merentas sepuluh pengeluar merosot kepada 35,777 pada Oktober daripada 37,284 pada September. Bahagian mereka dalam pasaran kenderaan penumpang yang dijejaki turun kepada 7.2% daripada 8.6%, kerana pendaftaran elektrik berkurangan sedangkan pasaran lebih luas berkembang.

Tata memperlihatkan perbezaan itu dalam satu pengeluar. Jumlah pendaftaran kenderaan penumpangnya meningkat 24.3% daripada September kepada 73,002, tetapi pendaftaran kenderaan elektriknya merosot 7.1% kepada 14,552 daripada 15,660. Pendaftaran Vinfast menurun 22.4% kepada 2,565 daripada 3,304.

Tata dan Vinfast mencatat gabungan 1,847 pendaftaran kereta elektrik lebih rendah berbanding September. Keseluruhan pasaran kereta elektrik merosot pada kadar lebih kecil, sebanyak 1,507 kenderaan, bermakna peningkatan di pengeluar lain mengimbangi sebahagian daripada penurunan mereka.

Pengarah urusan dan ketua eksekutif Tata Motors Passenger Vehicles, Shailesh Chandra, berkata pada acara industri pada 27 Oktober bahawa tempahan kenderaan elektrik meningkat tiga kali ganda sejak Februari. Katanya, bekalan mungkin mengambil masa dua hingga tiga bulan lagi untuk menyamai permintaan apabila pengeluar komponen meningkatkan kapasiti.

Jurucakap Tata Motors Passenger Vehicles menjelaskan permintaan dan tindak balas syarikat:

Terdapat "peningkatan kecenderungan pelanggan terhadap EV, dengan permintaan terus mengatasi bekalan", dan syarikat sedang "meningkatkan bekalan" untuk memperbaiki ketersediaan.

Kenaikan tahunan 75% dalam jualan kenderaan elektrik Tata dan penurunan bulanan pendaftaran elektriknya merujuk kepada perbandingan yang berbeza. Angka pertama mengira jualan syarikat di pasaran domestik dan antarabangsa berbanding Oktober 2025; angka kedua menjejaki pendaftaran di India berbanding September 2026. Kedua-duanya menunjukkan bahawa perniagaan itu menjual jauh lebih banyak kenderaan elektrik berbanding setahun sebelumnya, tetapi menghadapi kesukaran memenuhi permintaan terkini.

Iklan

Mahindra dan MG meningkatkan bahagian pasaran elektrik

Pendaftaran kereta elektrik Mahindra meningkat 3.4% daripada September kepada 8,472, manakala JSW MG Motor naik 6.5% kepada 5,877. Bahagian gabungan mereka dalam pasaran kereta elektrik yang dijejaki meningkat kepada 40.1% daripada 36.8%.

Tata kekal sebagai pengeluar kereta elektrik terbesar berdasarkan pendaftaran, dengan bahagian 40.7%, turun daripada 42% pada September. Kelebihannya berbanding Mahindra mengecil kepada 6,080 kenderaan daripada 7,468. Ini merapatkan kedudukan kedua-duanya walaupun Tata mengekalkan kelebihan bulanan yang besar.

Oktober masih menjadi bulan kedua tertinggi bagi pendaftaran kereta elektrik pada 2026, selepas September. Sebanyak 35,777 pendaftaran pada Oktober mengatasi 34,013 pada Julai dan 31,987 pada Ogos. Pasaran berundur daripada bulan yang mencatat rekod, namun kekal melebihi paras terdahulu itu.

Dari Januari hingga Oktober, jumlah pendaftaran kereta elektrik ialah 287,453. Tata mendahului dengan 117,547, diikuti Mahindra sebanyak 66,945 dan MG sebanyak 55,016. Ketiga-tiga pengeluar ini merangkumi kira-kira 83% daripada jumlah keseluruhan, menunjukkan betapa besarnya kebergantungan pasaran kereta elektrik pada keupayaan mereka membekalkan kenderaan.

Perniagaan Mahindra yang lebih luas menunjukkan kesan kalendar

Jumlah jualan automotif Mahindra, termasuk eksport, mencapai 131,109 kenderaan pada Oktober, naik 9% berbanding setahun sebelumnya. Selain SUV, jualan kenderaan komersial ringan domestik meningkat 4% kepada 33,037, manakala jualan kenderaan roda tiga naik 38% kepada 17,632.

Kenderaan dalam kategori berat antara 2 hingga 3.5 tan memacu pertumbuhan kenderaan komersial, dengan jualan meningkat 5% kepada 28,654. Jualan kenderaan di bawah 2 tan merosot 4% kepada 4,383. Jualan kenderaan roda tiga dari April hingga Oktober mencapai 99,690, naik 50% daripada 66,340.

Eksport automotif meningkat 77% kepada 7,102 kenderaan, manakala eksport terkumpul bagi April hingga Oktober naik kira-kira 53% kepada 37,133. Perniagaan trak dan bas yang dilaporkan secara berasingan menjual 2,838 kenderaan, naik 40%, didorong peningkatan 62% dalam jualan kenderaan kargo.

Perniagaan traktor Mahindra bergerak dalam arah bertentangan. Jualan traktor domestik merosot 13% kepada 62,626 daripada 72,071, penurunan yang menurut syarikat itu berpunca terutamanya daripada perayaan Diwali yang beralih ke November, berbanding Oktober pada tahun sebelumnya. Jualan traktor domestik dari April hingga Oktober masih meningkat kira-kira 2% kepada 325,498.

Iklan

Bagi pasaran kenderaan penumpang, peringkat seterusnya ialah penukaran stok musim perayaan kepada pembelian pelanggan. Bagi pelanggan kenderaan elektrik Tata, tempoh bekalan yang dinyatakan ialah dua hingga tiga bulan selepas 27 Oktober. Jadual itu menjadikan pendaftaran November dan pengeluaran sepanjang bulan-bulan berikutnya sebagai tumpuan.

Perkara Utama

  • Penghantaran kenderaan penumpang India pada Oktober 2026 melebihi 500,000 menjelang Dhanteras dan Diwali pada November.
  • Pendaftaran kenderaan penumpang meningkat 15.1% daripada September kepada 498,208, dengan Maruti menyumbang hampir 59% daripada peningkatan itu.
  • Maruti menghantar 212,384 kenderaan penumpang domestik, diikuti Tata dengan 73,894 dan Mahindra dengan 73,338.
  • Hyundai mencatat jualan domestik sebanyak 62,799, manakala Kia menetapkan rekod borong bulanan sebanyak 33,462.
  • Pendaftaran kereta elektrik merosot 4% kepada 35,777 apabila Tata berdepan kekangan bekalan dan pendaftaran Vinfast menurun.
  • Mahindra dan MG meningkatkan bahagian gabungan mereka dalam pasaran kereta elektrik kepada 40.1%, manakala Tata kekal sebagai peneraju.
  • Tata menjangkakan bekalan kenderaan elektrik mengambil masa dua hingga tiga bulan lagi untuk menyamai permintaan selepas 27 Oktober.
Kongsi artikel ini

Anda juga mungkin suka