Komitmen pelaburan melonjak, sementara modal yang dibelanjakan berkembang lebih perlahan
Vietnam mencatat pelaburan langsung asing sebanyak $54.85 bilion dalam sepuluh bulan pertama 2026, meningkat 74% berbanding setahun lalu dan merupakan paras tertinggi sejak 2009. Modal yang benar-benar dibelanjakan dianggarkan mencecah $24.08 bilion, dengan sektor perkilangan dan pemprosesan merangkumi $19.96 bilion, atau 82.9%, daripada jumlah perbelanjaan itu.
Kandungan
- Komitmen pelaburan melonjak, sementara modal yang dibelanjakan berkembang lebih perlahan
- Komitmen modal lebih besar memacu pertumbuhan projek baharu
- Perkilangan mendahului, sementara pengangkutan dan hartanah turut menarik modal
- Singapura mendahului pelabur dari 80 negara dan wilayah
- Pembelian saham menyalurkan pelaburan langsung kepada sektor perkhidmatan
- Kilang merangkumi lebih empat perlima daripada pelaburan yang dibelanjakan
- Lonjakan yang sudah kelihatan pada September berterusan pada Oktober
- Pengambilan pekerja dan pesanan eksport yang lebih lemah menguji pengembangan kilang
- Pelaburan Vietnam di luar negara mencecah $3.41 bilion
- Laos mendahului destinasi luar negara
- Perkara Utama
Pejabat Statistik Negara di bawah Kementerian Kewangan mengeluarkan angka itu pada 3 November, meliputi pelaburan hingga 31 Oktober. Projek baharu menarik $30.73 bilion, projek sedia ada mencatat tambahan $16.13 bilion, manakala sumbangan modal dan pembelian saham berjumlah $7.99 bilion.
Pelaburan langsung asing, yang lazimnya disebut FDI, merangkumi pelaburan dalam operasi perniagaan di negara lain, seperti menubuhkan kilang, mengembangkan operasi sedia ada atau membeli pegangan dalam syarikat. Angka pendaftaran utama Vietnam menggabungkan beberapa cara pelabur asing memasuki atau mengembangkan perniagaan dalam ekonominya.
Modal berdaftar merekodkan komitmen pelaburan. Pengeluaran modal pula mengukur wang yang benar-benar disalurkan kepada projek, termasuk projek yang diluluskan dalam tempoh terdahulu. Oleh itu, kedua-dua jumlah itu menggambarkan peringkat pelaburan yang berbeza: rancangan yang memasuki sistem dan perbelanjaan yang sampai kepada perniagaan.
Vietnam mencatat pertumbuhan dalam kedua-dua ukuran, walaupun komitmen meningkat jauh lebih pantas. Pengeluaran modal naik 13.1% berbanding tempoh sama pada 2025, mencapai paras tertinggi bagi sepuluh bulan pertama dalam mana-mana tahun sepanjang lima tahun lalu.
Komitmen modal lebih besar memacu pertumbuhan projek baharu
Vietnam meluluskan 3,478 projek pelaburan asing baharu dari Januari hingga Oktober, meningkat 4.7% dari segi bilangan projek. Jumlah modal berdaftar bagi projek tersebut mencecah 2.2 kali ganda berbanding setahun sebelumnya.
Angka itu menunjukkan komitmen modal berkembang terutamanya disebabkan purata pelaburan bagi setiap projek yang lebih besar. Membahagikan $30.73 bilion dengan 3,478 projek menghasilkan purata kira-kira $8.8 juta bagi setiap projek yang baru dilesenkan. Berdasarkan kadar pertumbuhan yang dilaporkan, purata itu kira-kira dua kali ganda paras setahun sebelumnya.
Pelabur sedia ada turut meningkatkan komitmen mereka. Sebanyak 1,079 pendaftaran pelarasan modal dibuat bagi projek yang telah dilesenkan sebelum ini, menambah $16.13 bilion, meningkat 33.2% berbanding tempoh sama pada 2025.
Projek baharu dan tambahan kepada projek sedia ada berjumlah $46.86 bilion, atau kira-kira 85.4% daripada keseluruhan pelaburan asing berdaftar. Dalam jumlah modal projek itu, pengembangan merangkumi kira-kira satu pertiga. Maka, saluran pelaburan Vietnam turut mengandungi komitmen besar daripada perniagaan yang sudah beroperasi di negara itu, selain pelaburan baharu.
Perkilangan mendahului, sementara pengangkutan dan hartanah turut menarik modal
Sektor perkilangan dan pemprosesan menerima $14.61 bilion dalam modal baharu berdaftar, bersamaan 47.5% daripada jumlah projek baharu. Pengangkutan dan penyimpanan menyusul dengan $5.15 bilion, atau 16.7%.
Kedua-dua sektor itu menarik sejumlah $19.76 bilion, kira-kira 64.3% daripada modal baharu berdaftar. Kedudukan mereka yang menonjol meletakkan pengeluaran serta pergerakan dan penyimpanan barangan sebagai tumpuan utama komitmen pelaburan baharu Vietnam.
Apabila peningkatan modal bagi projek sedia ada turut diambil kira, kelebihan sektor perkilangan menjadi lebih besar. Sektor itu menerima $24.19 bilion dalam modal baharu dan pelarasan, bersamaan 51.6% daripada jumlah projek bernilai $46.86 bilion.
Menolak $14.61 bilion pendaftaran baharu sektor perkilangan daripada jumlah gabungan $24.19 bilion menunjukkan kira-kira $9.58 bilion komitmen tambahan bagi projek perkilangan sedia ada. Jumlah itu kira-kira 59.4% daripada keseluruhan modal yang diselaraskan, menunjukkan betapa besarnya sumbangan pengembangan kilang kepada pertumbuhan pelaburan.
Hartanah menerima $7.08 bilion, atau 15.1%, daripada modal gabungan projek baharu dan pelarasan. Sektor lain menerima sejumlah $15.59 bilion. Jumlah mengikut sektor ini merujuk kepada pendaftaran projek, manakala sumbangan modal dan pembelian saham mempunyai pecahan tersendiri.
Singapura mendahului pelabur dari 80 negara dan wilayah
Singapura merupakan sumber modal terbesar bagi projek yang baru dilesenkan, dengan pendaftaran sebanyak $9.52 bilion, atau 31% daripada jumlah keseluruhan. Korea Selatan menyusul dengan $5.81 bilion, bersamaan 18.9%, manakala Luxembourg berada di tempat ketiga dengan $4.99 bilion, atau 16.2%.
Ketiga-tiga sumber itu merangkumi sejumlah $20.32 bilion, kira-kira dua pertiga daripada modal baharu berdaftar. Singapura dan Korea Selatan sahaja menyumbang $15.33 bilion, hampir separuh daripada jumlah keseluruhan.
Hong Kong mencatat $3.57 bilion, atau 11.6%, diikuti tanah besar China dengan $2.77 bilion, atau 9%. Jepun menyumbang $1.58 bilion, bersamaan 5.1%, manakala Belanda mencatat $438.5 juta, atau 1.4%.
Kedudukan itu merangkumi pelabur dari 80 negara dan wilayah yang mempunyai projek baharu berlesen. Skopnya ialah $30.73 bilion dalam pendaftaran baharu; angka utama yang lebih luas, $54.85 bilion, turut merangkumi pengembangan dan urus niaga pemilikan syarikat.
Pembelian saham menyalurkan pelaburan langsung kepada sektor perkhidmatan
Pelabur asing menjalankan 2,616 urus niaga sumbangan modal dan pembelian saham bernilai $7.99 bilion, meningkat 49.6% berbanding setahun lalu. Kategori ini merangkumi kira-kira 14.6% daripada keseluruhan pelaburan asing berdaftar.
Daripada urus niaga itu, 828 meningkatkan modal piagam syarikat dengan jumlah keseluruhan $3.28 bilion. Modal piagam ialah modal yang disumbang atau dikomit secara rasmi oleh pemilik kepada syarikat semasa pendaftarannya.
Sejumlah 1,788 pembelian lain bernilai $4.71 bilion melibatkan pengambilalihan saham sedia ada tanpa meningkatkan modal piagam. Dalam urus niaga itu, pegangan pemilikan bertukar tangan sementara modal berdaftar syarikat kekal sama. Pembelian sedemikian merangkumi kira-kira 59% daripada nilai kategori pelaburan ini.
Aktiviti profesional, saintifik dan teknologi menarik jumlah terbesar melalui sumbangan modal dan pembelian saham: $2.78 bilion, atau 34.8%. Perdagangan borong dan runcit, bersama-sama pembaikan kereta dan motosikal, menerima $2.17 bilion, atau 27.1%.
Kedua-dua kumpulan itu menarik sejumlah $4.95 bilion, kira-kira 62% daripada nilai urus niaga. Oleh itu, sektor perkhidmatan memainkan peranan jauh lebih besar dalam urus niaga pemilikan berbanding angka pendaftaran projek, yang didahului sektor perkilangan.
Kilang merangkumi lebih empat perlima daripada pelaburan yang dibelanjakan
Sektor perkilangan dan pemprosesan menerima $19.96 bilion daripada anggaran $24.08 bilion FDI yang telah dibelanjakan. Bahagian sebanyak 82.9% itu bermakna lebih daripada empat daripada setiap lima dolar yang benar-benar disalurkan masuk ke sektor tersebut.
Hartanah menerima $1.76 bilion, atau 7.3%. Pengeluaran dan pengagihan elektrik, gas, air panas, wap dan penyaman udara menerima $785.2 juta, bersamaan 3.3%.
Bahagian sektor perkilangan dalam pengeluaran modal adalah 35.4 mata peratusan lebih tinggi daripada bahagiannya sebanyak 47.5% dalam modal baharu berdaftar. Perbelanjaan pelaburan semasa Vietnam lebih tertumpu pada kilang berbanding komitmen terbaharunya, yang merangkumi gabungan lebih luas, termasuk pengangkutan, hartanah dan aktiviti lain.
Bagi perniagaan, pengeluaran modal ialah peringkat apabila rancangan pelaburan menjadi perbelanjaan bagi pembinaan, peralatan dan keperluan projek lain. Statistik itu tidak memberikan jadual masa bagi penyaluran modal baharu berdaftar atau menyatakan jumlah pekerjaan yang akan diwujudkan oleh projek berkenaan.
Lonjakan yang sudah kelihatan pada September berterusan pada Oktober
Vietnam telah mencatat $50.36 bilion FDI berdaftar dalam sembilan bulan pertama 2026. Maka, jumlah Oktober mewakili tambahan $4.49 bilion, hasil pengiraan dengan menolak angka terkumpul terdahulu itu daripada $54.85 bilion.
Pengeluaran modal meningkat daripada $21.07 bilion hingga September kepada $24.08 bilion hingga Oktober, iaitu perbezaan $3.01 bilion. Kemerosotan pendapatan taman perindustrian yang dilaporkan sebelum ini menunjukkan peningkatan pelaburan berlaku serentak dengan keuntungan lebih rendah dalam kalangan pemaju yang dikaji SSI Research, dengan keuntungan bersih gabungan mereka merosot 40% pada separuh pertama tahun ini.
Pencapaian utama menunjukkan perkembangan komitmen dan perbelanjaan:
- Januari hingga Oktober 2025: Pelaburan asing berdaftar berjumlah $31.52 bilion.
- Januari hingga September 2026: Pendaftaran mencecah $50.36 bilion dan pengeluaran modal mencapai $21.07 bilion.
- 31 Oktober 2026: Pendaftaran mencecah $54.85 bilion dan anggaran pengeluaran modal mencapai $24.08 bilion.
- 3 November 2026: Pejabat Statistik Negara mengeluarkan angka bagi Oktober dan tempoh sepuluh bulan.
Jumlah $54.85 bilion itu melebihi tempoh sama pada 2025 sebanyak $23.33 bilion. Jumlah terdahulu bagi tempoh sepuluh bulan termasuk $29.11 bilion pada 2019, $26.76 bilion pada 2023 dan $27.26 bilion pada 2024. Maka, pendaftaran Vietnam pada 2026 sedikit melebihi dua kali ganda jumlah pada 2024.
Pengambilan pekerja dan pesanan eksport yang lebih lemah menguji pengembangan kilang
Pelaburan dalam sektor perkilangan Vietnam berkembang ketika majikan berdepan kekangan praktikal. Kekurangan pekerja teknikal yang dilaporkan pada Januari termasuk sebuah pengeluar bateri di Bac Ninh yang mencari 150 pekerja teknikal tetapi hanya menerima 60 permohonan selepas lebih sebulan.
Ko Tae Yeon, pengerusi Dewan Perniagaan Korea di Vietnam, menggambarkan tekanan terhadap pengambilan pekerja apabila pelaburan meningkat:
"Persaingan untuk mendapatkan tenaga kerja akan menjadi semakin sengit apabila pelaburan asing terus meningkat," kata Ko Tae Yeon, pengerusi KOCHAM.
Tinjauan kilang pada Oktober turut menunjukkan keadaan operasi yang bercampur-campur. Tinjauan sektor perkilangan Vietnam bagi Oktober merekodkan Indeks Pengurus Pembelian sebanyak 52.3, naik daripada 51.9 pada September. Bacaan melebihi 50 menandakan keadaan perniagaan bertambah baik berbanding bulan sebelumnya.
Pengeluaran dan jumlah pesanan baharu terus meningkat, tetapi pertumbuhannya perlahan, manakala pesanan eksport merosot. Pengilang turut berdepan tempoh penghantaran pembekal yang lebih panjang dan kos input yang lebih tinggi. Bagi kilang yang menerima modal baharu, tenaga kerja, bahan dan permintaan pelanggan akan menentukan seberapa pantas kapasiti tambahan dapat beroperasi secara produktif.
Pelaburan Vietnam di luar negara mencecah $3.41 bilion
Pelaburan keluar Vietnam turut meningkat dengan ketara. Projek baharu yang dilesenkan dan tambahan kepada projek sedia ada berjumlah $3.41 bilion, iaitu 3.1 kali ganda berbanding tempoh sama pada 2025.
Terdapat 132 projek baharu yang dilesenkan di luar negara dengan modal Vietnam sebanyak $1.87 bilion, bersamaan 2.5 kali ganda paras terdahulu. Sebanyak 34 lagi pendaftaran pelarasan modal menambah $1.54 bilion, iaitu 4.3 kali ganda berbanding jumlah sepadan setahun sebelumnya.
Aktiviti profesional, saintifik dan teknologi mendahului pelaburan keluar dengan $684.8 juta, atau 20.1%. Pengangkutan dan penyimpanan menerima $639.4 juta, bersamaan 18.8%, manakala pengeluaran dan pengagihan elektrik, gas, air panas, wap dan penyaman udara menerima $585.8 juta, atau 17.2%.
Ketiga-tiga kumpulan itu merangkumi sejumlah $1.91 bilion, kira-kira 56% daripada pelaburan keluar. Kedudukan mereka yang menonjol memberikan pelaburan antarabangsa Vietnam gabungan sektor yang berbeza daripada modal asing yang dibelanjakan di dalam negara, yang didominasi sektor perkilangan.
Laos mendahului destinasi luar negara
Pelabur Vietnam mendaftarkan modal di 37 negara dan wilayah. Laos menduduki tempat pertama dengan $670.9 juta, atau 19.7% daripada jumlah pelaburan keluar. Kemboja menerima $487 juta, atau 14.3%.
Kedua-dua negara jiran itu menarik sejumlah $1.16 bilion, kira-kira 34% daripada pelaburan Vietnam di luar negara. India menerima $361.7 juta, bersamaan 10.6%, manakala Indonesia menarik $340.2 juta, atau 10%.
Pecahan statistik terperinci menyatakan destinasi kedua terbesar, yang menerima $560 juta, ialah Republik Dominika, manakala satu lagi keterangan menyebut Dominica. Identiti negara itu perlu diperjelas kerana kedua-duanya ialah dua negara Caribbean yang berbeza.
Destinasi lain termasuk Filipina dengan $193.6 juta, Kazakhstan dengan $149.9 juta dan Amerika Syarikat dengan hampir $100 juta. Kepelbagaian destinasi menunjukkan syarikat Vietnam mengkomitkan modal di luar negara jiran terdekat, meskipun Laos kekal sebagai penerima terbesar.
Perkara Utama
- Vietnam mencatat pelaburan asing sebanyak $54.85 bilion hingga 31 Oktober 2026, meningkat 74% dan merupakan paras tertinggi sejak 2009.
- Projek baharu merangkumi $30.73 bilion, pengembangan projek sedia ada $16.13 bilion, manakala sumbangan modal dan pembelian saham berjumlah $7.99 bilion.
- Anggaran pengeluaran modal mencecah $24.08 bilion, meningkat 13.1%, dengan sektor perkilangan menerima 82.9%.
- Singapura mendahului pelaburan baharu berdaftar dengan $9.52 bilion, diikuti Korea Selatan dan Luxembourg.
- Pelaburan Vietnam di luar negara mencecah $3.41 bilion, dengan Laos sebagai destinasi terbesar.
- Kesukaran pengambilan pekerja, pertumbuhan pesanan yang lebih perlahan dan kelewatan bekalan terus menjadi tekanan praktikal bagi pengilang yang mengembangkan pengeluaran.






